هفت عادت رانندگی که به ماشین شما آسیب می زدند و پول شما را به هدر می دهد.

هفت عادت رانندگی که به ماشین شما آسیب می زدند و پول شما را به هدر می دهد.

چه شما یک راننده باسابقه باشید یا یک راننده تازه کار، بسته به شرایط جاده رانندگی می تواند هیجان انگیز باشد یا خسته کننده بهر حال هنگام رانندگی باید چیزی که همواره بخاطر داشته باشید عملکرد خودرو شما در هنگام رانندگی است.

هر چقدر که شما بیشتر می رانید عادت های بیشتری کسب می کنید که برخی از آنها صحیح نیستند، هر چه سابقه بیشتری در رانندگی داشته باشیم ترک این عادت ها نیز دشوارتر خواهد بود، برخی از این عادت می تواند اثر نامطلوبی بر خودرو شما داشته باشد.

هدف ما در اینجا آشنایی شما با این عادت غلط است. امیدوارم این فیلم کوتاه مانع از بروز شرایط خطرناک برای شما باشد و هزینه نگهداری خودرو شما را کاهش دهد.

شماره ۱. فشردن پدال ترمز هنگام پائین آمده از یک سرازیری: بسیار از رانندگان هنگام پائین آمدن از سرازیری پای خود را روی پدال ترمز قرار می دهند تا هر زمان که لازم شد، فورا ترمز کنند این امر موجب داغ شدن سیستم ترمز شده و دیسک و لنت ترمز را مستهلک می نماید. بجای این کار باید از دنده سنگین استفاده کنید و سعی کنید سرعت خودرو از این راه کنترل کنید. باید بخاطر داشته باشید در چنین شرایطی با کاهش دور موتور سرعت خودرو نیز کاهش می یابد. این امر موجب کنترل سرعت خودرو می گردد در این حالت نگران صدای موتور نباشید این صدا کاملا معمول است و آسیبی به موتور وارد نمی شود. رانندگان مسابقه هم در هنگام رسیدن به یک پیچ از دنده سنگین تر استفاده می کنند و سپس دوباره افزایش سرعت می هند و بدین وسیله سرعت خودرو را کنترل نماید.

همیشه بخاطر داشته باشید که با دقت و حوصله رانندگی کنید.  پس از این به بعد هنگامی که در جاده رانندگی می کنید بخاطر داشته که چون مست نیستید بنابر این راننده ی خوبی هم نیستید.

شماره ۲. رانندگی با موتور سرد و دور موتور بالا: بیشتر موتورهای پیشرفته نیاز گرم کردن ندارند. اما بخاطر داشته باشید تا هنگامی که دما به درجه حرارت مطلوب نرسد دوره موتور را به بیش از ۲ هزار rpm افزایش ندهید. در شرایط یخبندان توصیه می شود اجازه دهید موتور ۱ تا ۲ دقیقه درجا کار کند و سپس حرکت نمایید. پس از روشن کردن موتور در این مدت می توانید آماده رانندگی شود و اگر لازم است شیشه های خودرو را برای دید خود تمیز نمایید.

شماره ۳. عدم استفاده از ترمز دستی: اگر خودرو شما اتوماتیک است و شما آنرا را یک سطح شیب دار پارک کرده اید نیروی زیادی به سیستم گیربکس وارد می شود در این موقعیت ها پای خود را روی ترمز و دسته دنده را در موقعیت پارک قرار دهید و سپس ترمز دستی را بکشید و سپس پای خود را به آرامی از روی پدال ترمز بردارید. این فرایند تفاوتی برای خودروهای دنده دستی و اتوماتیک ندارد. تمامی خودروسازان استفاده از ترمز دستی را برای پارک کردن خودرو توصیه نموده اند.

شماره ۴. عدم توجه به صدای سیستم تعلیق: آیا سیستم تعلیق خودرو شما صدا می دهد آیا خودرو را برای بازدید به تعمیرگاه برده اید. اگر اینکار را نکرده اید در اسرع وقت اینکار را انجام دهید. بروز سر و صدا در سیستم تعلیق و جلوبندی خودرو نشانه عیب است و باید سریعا به آن رسیدگی شود. برخی به این صداها توجه نمی کنند و در نهایت خودرو آنها در کنار خیابان خراب می شود و شما قطعا نمی توانید ایراد آنرا بطرف کنید این امر می تواند خطرات زیادی نیز در بر داشته باشد بنابر این به این راهنمایی های زیر توجه بفرمایید تا خودرو به صورت ایمن به کنار خیابان یا جاده منتقل و از بروز حوادث ناگوار جلوگیری شود، خودرو را به نقطه ی امنی در کنار جاده منتقل نمایید. از دیگران کمک بخواهید چرا که برطرف کردن این مشکل کار ساده ای نیست بخاطر داشته باشید که چراغ چشمک زن خطر را روشن نمایید. اگر خودرو به گونه آسیب دیده است که امکان جابجایی آن وجود ندارد آنرا به محل امنی هول دهید بعد از اینکار سعی کنید که مشکل را شناسایی کنید در غیر این صورت از پلیس یا امدادهای جاده ای کمک بگیرید. بنابر این اگر صدایی غیر معمولی از خودرو شما شنیده شد آنرا شناسایی و بطرف کنید تا مشکلات بعدی را شما ایجاد ننماید.

شماره ۵. ترمز کردن مداوم: این جمله را حتما در آموزشگاه های رانندگی به شما آموزش داده اند که فاصله خود را با خودرو های دیگر حفظ کنید همراه با ترافیک رانندگی کنید. بهرحال اگر مدام و به صورت غیر ضروری ترمز کنید لنت ترمز شما مستهلک می شود و شما باید به سرعت لنت ترمز و وسایل ترمز را تعویض و تعمیر نمایید. برای پرهیز از تصادف حتما به صورت دوره ای شیلنگ ها و سطح روغن ترمز را بازدید نمایید. بخاطر داشته باشید که ترمز کردن هم مهارتی است که باید به آن مسلط شوید. برای انجام صحیح این کار شما باید از مهارت کافی برخوردار باشید. بخاطر داشته باشید ترمز کردن صحیح می تواند تنش کمتری را به شما و سرنشینان خودرو وارد نماید.

در اینجا چند تکنیک ساده برای ترمز کردن را به شما آموزش می دهیم:

پاشنه پای راست خودرو را نزدیک پدال ترمز قرار دهید و پنجه پای خود را بر روی پدال ترمز فشار دهید

بخاطر داشته باشید که بیشتر فشار پای شما باید از طریق پاشنه ی پای شما به کف خودرو وارد شود

فشار پنجه پای خودرو به صورت تدریجی به پدال اعمال نمایید تا خودرو سرعت خودرو به آرامی گرفته شود و توقف نماید.

اندکی پدال ترمز را قبل از توقف کامل رها کنید این امر موجب می شود هنگام توقف کامل سرنشینان به سمت جلو و عقب پرتاب نشوند.

شماره ۶. سوخت گیری هنگامی که باک خودرو شما تقریبا خالی شده است: هنگامی که خودرو شما متوقف است و حرکت نمی کند ناخالصی های و ذرات ریز درون بنزین به مرور ته نشین می شوند. این آلودگی ها می تواند وارد فیلتر و پمپ بنزین شوند و موجب آسیب به پمپ شوند. پمپ وسیله ای است که سوخت را از باک به سمت موتور انتقال می دهد. در فصل های سرد سال بخاطر داشته باشید که باک بنزین خودرو خود را همیشه تا نصفه پر نگه دارید تا از تشکیل آب در باک جلوگیری شود. پدیده میعان بخاطر آب در هوای سرد می تواند موجب ورود آب سوخت شده و مشکلات متعددی را ایجاد نماید. و حتی موجب خاموش شدن موتور شود.

شماره ۷.  قراردادن دست بر روی دست دنده: خیلی از رانندگان عادت غلطی که دارند آن است که در هنگام رانندگی دست خود را بر روی دست دنده قرار می دهند.این کار به چند دلیل نباید انجام شود. مهمترین آنها این است که دو دست شما باید هنگام رانندگی بر روی فرمان باشد. دلیل دیگر اینست که با قرار دادن دست بر روی دست دنده موجب اعمال کردن نیروی دائمی بر روی گیربکس می شوید که می تواند با جابجای دنده ها به گیربکس آسیب جدی وارد نماید و موجب استهلاک گیربکس می گردد. این امر موجب عدم کارکرد صحیح گیربکس می گردد و می تواند مشکلاتی را در جاده ایجاد نماید و یا هزینه تعمیراتی بالایی را به شما تحمیل کند. گیربکس یک سیستم مکانیکی پیچیده است که از قطعاتی متحرک بسیاری تشکیل شده است. پس بخاطر داشته باشید این عادت می تواند هزینه سنگینی به شما تحمیل کند پس بخاطر داشته باشید که هنگام رانندگی دو دست خود را بر روی فرمان قراردهید.

نویسنده میم و شین

کتاب خودرو / زمستان ۱۳۹۸

0 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *